Verebilme Yeteneği…

Bugün de “verebilme” yeteneğimize bakacağız.

Zamanımızı, sevgimizi, yardımlarımızı, övgülerimizi, tavsiyelerimizi, çabalarımızı, paramızı, şefkatimizi, ve belki de en önemlisi teşekkürlerimizi rahat bir gönülle verebiliyor muyuz?

Yoksa kısarak mı veriyoruz? Hatta vermekten kaçınıyor muyuz?

Yardım veya tavsiyeye ihtiyacı olduğunu gördüğümüz bir kimse için “Ne hali varsa görsün. Bana ne!” diyor muyuz?

Bize hizmet eden, yardım eden veya iyilik eden bir kimse için, “Tabii ki yapacak, işi bu.” vs düşüncelerle, bir hediye vermek, veya bir ücret vermek bir yana, bir teşekkürü bile vermekte zorlanıyor muyuz?

Peki ya övgüler…

İyi, güzel, doğru olduğunu düşündüğümüz bir hareket, bir söz, bir ürün, veya bir hizmet için gerek o kişinin kendisine gerekse onun hakkında başkalarına, takdir ve beğenimizi ifade eden sözler söylemekten çekiniyor muyuz?

İçtenlikle ve dürüstlükle beğenimizi belirtmek bize zor mu geliyor?

Hatta tüm dikkatimizi kusur aramaya mı vermişiz?

Eğer verme yeteneğimiz körelmişse, maalesef bu, para bolluk bereket enerjimizi de köreltiyor.

Hayatımızda para bolluk bereket görmek istiyorsak, bol bol sevgi, saygı, teşekkür, takdir, övgü, yardım, özür, zaman, şefkat ve tabii para da verenlerden olmamız gerekiyor.

Cimrilik bize zarar veriyor.

ÖNEMLİ NOT: Tabii ki bunları hesapsız ve gereksiz yere haketmeyenlere veya takdir etmeyen insanlara vermek de üzerimizde olumsuz etki yaratıyor.

Cimriliğin tersi, savurganlık hastalığına tutulmuş oluyoruz.

Maddi olsun manevi olsun tüm değerlerde ne bir cimrilik, ne bir savurganlık, tam dozunda ve doğru bir şekilde yapılan bir veriş, para bolluk bereketi hayatımıza hızla getiriyor.

Hayatımızın tüm parçalarına vermek çok önemli, ama tüm bunları en yüksek seviyede Allah’a vermemizin önemini ayrıca belirtmek isterim. :D

Tüm teşekkürlerimizi, tüm övgülerimizi, tüm özürlerimizi, tüm sevgi, saygı, takdir, yardım, para, zaman, şefkatimizi Allah’a yöneltmemiz, tüm bu varlık ve değerlerimizi Allah yolunda vermemiz ve harcamamız hakkımızda en faydalı hareket tarzı oluyor.Yorum